Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez mojej zgody jest bezwzględnie zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Naruszenie regulaminu będzie skutkowało konsekwencjami prawnymi! Podstawa prawna: Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170.

piątek, 27 lutego 2015

Jak zostać włosomiaczką ? 10 kroków do włosomaniactwa

Siemka :)


Mijają mniej więcej dwa lata odkąd zostałam włosomaniaczką. Moje początki były trudne, nie potrafiłam dobrać kosmetyków, nie wiedziałam jak ściąć włosy ani jak je upinać do snu.  Jednak od czego musi zacząć dziewczyna, która pragnie zostać "rasową" włosomaniaczką ?

Po pierwsze: określenie porowatości włosów. 
Według mnie jest to absolutna podstawa rozpoczęcia świadomej pielęgnacji. Jeżeli nie poznamy dobrze naszej porowatości nie będziemy w stanie dobrze dobrać kosmetyków. O sposobach określenia porowatości pisała już Make Your Hair Beautiful Blog, Alina oraz Kascysko


Po drugie: prawidłowe cięcie włosów i regularne wizyty u fryzjera
Ja tego nie zrobiłam i do dziś dnia bardzo tego żałuję. Włosy super porowate bardzo często są zniszczona na całej długości (od wysokości oczu, lub jeszcze bardziej). Wiem, że ścięcie na raz wszystkich zniszczeń dla niektórych dziewczyn jest wyczynem nie do przejścia, wtedy jedynym rozwiązaniem jest regularne podcinanie włosów. Jeżeli włosy są krótkie i mocno wystopniowane trzeba mieć świadomość, że pozbywanie się zniszczeń może potrwać nawet ponad rok. Dobre cięcie może pomóc w przypadku zaniedbanych końcówek.


Po trzecie: odstawienie czynników destrukcyjnych
Niestety, ale jeżeli chcemy mieć zdrowe włosy to regularne prostowanie czy kręcenie ich nie wchodzi w grę. Oczywiście możemy używać urządzeń na gorąco, ale z rozwagą. Jeżeli będziemy pamiętać o umiarze wszystko da się zrobić. Ja prostownicę odstawiłam pół roku przed tym jak zostałam włosomaniaczką, dzięki temu łatwiej było mi wdrożyć olejowanie, maski i jednocześnie rezygnację z prostych jak drut włosów. Moje włosy wykręcały się, wyginały, były ekstremalnie porowate, jednak gdybym została przy prostownicy nigdy nie doszłabym do takiego stanu włosów jaki mam teraz.
Nie będę doradzać odstawienia farby gdyż, sama tego nie zrobiłam. Nie wyobrażam sobie powrotu do naturalnego kolor włosów.


Po czwarte: dobór odpowiedniego szamponu, odżywki, maski ---> Czytanie składu!
Nie każde włosy mają wysokie wymagania, niektórym wystarczy dobre oczyszczanie i podstawowe nawilżanie odżywką lub maską. Posiadaczki włosów wysokoporoatych wiedzą, że taki zestaw to trochę mało, jednak dla dziewczyn o włosach zdrowych powinien w zupełności wystarczyć. Jednak aby dobrać produkty musimy czytać składy. Bez tego się nie obejdzie jeżeli chcemy naprawdę świadomie pielęgnować włosy. Jeżeli produkt ma kiepski skład raczej na nic nam się nie zda.


Po piąte: wdrożenie półproduktów i olejów 
Niestety większość włosów wymaga olejowania oraz stosowania półproduktów, które ułatwiają regenerację włosów. Punkt piąty jest bezpośrednio związany z pierwszym gdyż w przypadku źle określonej porowatości możemy nieprawidłowo dobrać oleje i półprodukty a wtedy pielęgnacja nie ma sensu.


Po szóste: szczotka, grzebień, gumki
Pielęgnacja pielęgnacją, ale musimy pamiętać też o akcesoriach do włosów. Większość włosów powinno polubić się z grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, są one nieszkodliwe i nie szarpią włosów. Szczotka to indywidualna sprawa, jedne kochają TT, drugie szczotki drewniane, inne wybierają szczotki z włosia naturalnego. Ja najbardziej lubię szczotkę drewnianą, nawet TT elite nie jest dla mnie idealna, gdyż trochę za mocno rozczesuje włosy, gdy te są pofalowane- zdarza się, że się puszą. Bezwzględnie odstawiamy gumki które ciągną włosy i mają metalowe elementy.


Po siódme: suplementacja
W zależności od tego z czym mamy największy problem taki suplement powinnyśmy przyjmować. Może zdarzyć się tak, że z jakiegoś powodu nie tolerujemy tabletek (bóle żołądka, brak systematyczności) możemy zdecydować się na herbaty: pokrzywa, skrzyp, skrzypokrzywa, siemię lniane, drożdże- wszystko to możemy przyjmować zarówno w tabletkach jak i w postaci odżywczych drinów :) Suplementacja jest ważna, jeżeli naszemu organizmowi brakuje witamin. 


Po ósme: upinanie suchych włosów do snu
Kucyk, kok, wakocz- jest  na prawdę wiele metod upinania włosów do snu. Dużo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że w nocy mokre włosy niszczą się najbardziej. Po pierwsze wilgotne włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, po drugie brak fryzurki sprawia, że przygniatamy włosy swoim ciałem przez co się rwą i łamią.


Po dziewiąte: zabezpieczanie końcówek

To chyba jedna z ważniejszych spraw, ważniejsza nawet od suplementów, gdyż te nie są potrzebne każdemu, a zabezpieczone końcówki tak. Ochrona końców sprawia, że tak szybko nie niszczeją. Więcej o zabezpieczaniu końcówek przeczytacie w TYM poście.


Po dziesiąte: systematyczność i cierpliwość 

Niestety nie możemy spodziewać się cudów po dwóch dniach olejowania. Jeżeli po dwóch miesiącach systematycznego nakładania oleju zauważymy w ogóle jakieś efekty to będzie dobrze. Nawet jeżeli będziemy codziennie olejować włosy w ogóle mogą na to nie reagować jeżeli będziemy je regularnie niszczyć. Systematyczność jest ważna jeżeli nie chcemy osiągnąć w miarę szybkie efekty (mówię tu o roku, nie miesiącu systematyczności). Ja olejować regularnie zaczęłam ok rok temu i widzę efekty, włosy są zdrowsze, ale nadal nie są w takim stanie jakiego bym oczekiwała. 6 komentarzy :

 1. Fajny wpis, zgadzam się :)
  Generalnie podstawą jest wiedza i cierpliwość oraz... umiar :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobre kompendium! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja odkąd wiedze róznice w stanie wqłosó po blogowych eksperymentach jestem włosomaniaczką;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja chyba nigdy nie zostanę włosomaniaczką, jakoś brak mi cierpliwości czasami do wszystkich zabiegów ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przestrzegam wszystkich punktów więc chyba jestem włosomaniaczką ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałam włosomaniaczką już 2 lata temu, ale minęło trochę więcej czasu, zanim zaczęłam przestrzegać wszystkich punktów. ;]

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz, który jest dla mnie największą motywacją do dalszego pisania.
Proszę o zachowanie kultury osobistej i łagodności języka. Proszę nie spamować.
DZIĘKUJĘ ♥♥♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Blogger Gadgets